czwartek, 4 kwietnia 2013

Łaźnie rzymskie w Bath Anglia / Aquae Sulis

Zapraszam was dzisiaj do wyjątkowego miejsca w Anglii, którym jest założone przez Rzymian miasto Bath w którym mieszczą się jedyne w Wlk. Brytanii wody termalne, co wykorzystali Rzymianie budując tutaj swoiste łaźnie, które są odpowiednikiem dzisiejszych SPA. I właśnie tutaj dzisiaj pójdziemy. 

Łaźnie z zewnątrz


Widok z góry



Teraz wejdziemy do środka, gdzie można poznać historię tego wyjątkowego miejsca. Mnie urzekły makiety i precyzja wykonania miniaturowych postaci
Na początek schemat przepływu wód termalnych
makieta

makieta

makieta

makieta

makieta

makieta

makieta

makieta
   
Tutaj mamy jeden ze szlaków wodnych gdzie można poczuć klimat z pierwszych wieków istnienia tego miejsca. Ciepła wilgotna bryza z gorących wód podziemnych

żródło geotermalne
 Jak przyjrzymy się bliżej możemy tu dostrzec stare rzymskie monety
stare rzymskie monety

Na tych kolumnach osadzona była posadzka, pod którą przepływały gorące źródła, a z nich wydobywała się para i przechodząc przez otwory w posadzce zasilała saunę znajdującą się powyżej
starożytna łaźnia spa
 Posiadali tu także jacussi
starożytne jacussi SPA
 
Ale nie wątpliwe centrum kulturowym i towarzyskim była główna łaźnia. Ponieważ miejsce to stało się również centrum rozwiązłości, wprowadzono tu podział na miejsca tylko dla mężczyzn i tylko dla kobiet. Ale przyznajmy czy nie było to idealne miejsce na romantyczne schadzki?

pomysł na romantyczny wieczór




pochodnia


 Można tu również spotkać przedstawicieli dawnych zawodów
 Znajduje się tu również miejsce pierwotnego wypływu żródła, które traktowane było jak święte i dostęp do niego mieli tylko nieliczni. Do tej pory dostęp do niego jest zakazany i można zobaczyć je jedynie z oddali. Jest to najcieplejsze miejsce w całym kompleksie, gdzie woda wydobywa się wprost z głębi ziemi, co można zaobserwować.
święte źródło


Więcej o Bath i łaźniach poniżej:


O Mieście Bath.- Miasto to położone jest w hrabstwie Somerset w odległości 21 km od Bristolu w Anglii, w dolinie rzki Avon, gdzie występują jedyne w Wielkiej Brytani naturalne źródła geotermalne. Miejsce to od starożytnych czasów obdarzone było sczególnym kultem i czcią i uznawane było za święte. Gdy Rzymianie odkryli to miejsce, nie mieli wątpliwości że jest ono bardzo wyjątkowe, na dowód czego wybudowali tu świątynie i stale rozbudowywali to miejsce, które stało sie centrum religijnym i kulturowym a w czasach współczesnych również turystycznym i uniwersyteckim. Ciekawstką jest fakt że w mieście tym mieszka dobrze nam znany aktor- Nicolas Cage. Niewątpliwie najwiekszą atrakcję tego miasta są łaźnie rzymskie- Aquae Sulis

Aquae Sulis. Łaźnie zostały wybudowane przez Rzymian ok. roku 60, kiedy to natrafili na naturalne gorące źródła, gdzie znajdowało się sanktuarium na cześć bogini Sulis. Znajduje się ono w dolinie rzeki Avon i jest jedynym gorącym źródłem w Wlk. Brytani. Rzymianie czcili tutaj swoją boginię Minerwę, która miała sporo podobieństw do Sulis co pomogło celtom przyjęcie kultury Romańskiej. Wokół źródła powstała świątynia i łaźnie na wzór dzisiejszych SPA. Miast szybko stało się religijną osadą do której zmierzało wielu pielgrzymów, dziś turystów.



Baths and temple complex, more in links below

Bath is a city in the ceremonial county of Somerset in South West England. It is situated 97 miles (156 km) west of London and 13 miles (21 km) south-east of Bristol.........
 Aquae Sulis:

 Wszystkie wykorzystane w blogu zdjęcia są własnością autora bloga i zabrania się ich kopiowania i wykorzystywania bez wiedzy i zgody autora

10 komentarzy :

  1. starożytne spa... hm, Rzymianie znali się na rzeczy :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej! Weszłam tu przypadkiem i mogłam sobie przypomnieć swój bardzo dawny pobyt w Bath, w 1976 roku, jako 9 letnia dziewczynka. Mieszkał tam mój wujek (brat babci), który w czasie wojny służył w Dywizjonie 301 lub 302 bodajże , w każdym razie nie w tym sławnym 303 i pokazywał nawet swoje nazwisko w książce na ten temat. Po wojnie niebezpiecznie było wrócić do kraju więc został.
    Byliśmy tam z rodzicami miesiąc w czasie ogromnych upałów (ponad 30 stopni).Był zakaz czy ograniczenie podlewania ogródków a gdy przejeżdżaliśmy przez most w Bristolu to pamiętam, że rzeka była tylko cienką strużką. Pamiętam łaźnie rzymskie, katedrę i jak bardzo bałam się Murzynów na ulicy : ) (u nas wtedy byli rzadkością).Pamiętam, że było czysto i z powodu gorąca chodziłam po ulicy w stroju kąpielowym lub samych majtkach, na boso -chodniki były myte-widziałam. Dla dziewięciolatki najfajniejsze było wesołe miasteczko na wzgórzu gdzie mnie fascynowały automaty, gdzie wrzucało się pensy-i jak odpowiednio wpadł to popychał inne monety, które spadały na dół i można je było zabrać.
    Pamiętam, jak siedzieliśmy sobie na trawce (trawka zawsze była pięknie utrzymana i można było po niej chodzić-nie tak jak u nas w Polsce)naprzeciw tego półokrągłego budynku Royal Crescent, i że był most zabudowany kamienny. Pamiętam, że było pagórkowato i ładnie i w ogóle dla osoby z socjalistycznej szarej rzeczywistości to było jak w bajce. A najbardziej cieszyłam się z gum balonowych przy których były dołączone komiksy i ja je kolekcjonowałam.
    To był mój pierwszy wyjazd za granicę w życiu-i od tej pory już zostałam pasjonatką podróży-chyba w poszukiwaniu tego lepszego, ładniejszego świata. U nas w Polsce trawniki dalej nie są tak piękne i nie służą do wylegiwania się (może rzadko gdzieś w niektórych miejscach), ludzie nie sprzątają po psach a wszędzie jest wszystko zakurzone i zapylone. Parę dni temu wróciłam z Holandii-tam wszystko było czyściutkie a samochody błyszczały jak umyte przed chwilą. Za ile lat dogonimy zachodnie kraje Unii Europejskiej? Kilkadziesiąt?
    Życzę sukcesów w zwiedzaniu i fotografowaniu (ja też fotografuję)!
    Asia, Wrocław

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy fotoreportaz.

    OdpowiedzUsuń
  4. Już byśmy to zrobili,gdybyśmy nie dawali się okradać.Nie okradamy innych narodów i PO prostu Nas nie stać na godne życie. Podobno kiedyś na Śląsku też panował zwyczaj mycia chodników przed posesją?

    OdpowiedzUsuń
  5. gdyby nie kosciol i dojenie kasy , tez pewno byloby czysto i elegancko - pozatym ciemnota i to tez wina kosciola. to prawda - holendrzy i inne nacje zbieraja kupy , u nas chlew na trawnikach a polak polakowi wrogiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co za naiwność i niewiedza!Zostaw to.To nie na twój łeb!

      Usuń
  6. A ja myslalem ze Bath jest w Wali a nie w Angli.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie miałam pojęcia o istnieniu tego miejsca, jest fascynujące, dziękuję za jego przedstawienie.

    OdpowiedzUsuń
  8. http://monsadmirabilis.beskidy.pl/21 czerwca 2013 13:02

    Dziękuję za przypomnienie, bardzo mile wspominam ...

    OdpowiedzUsuń
  9. Whаt's up eveгyone, іt's my first pay a quick visit at this site,
    and article is genuinely fruitful in support օf me, keep up posting such articlеs.


    My blog post; vemma drink

    OdpowiedzUsuń