sobota, 6 kwietnia 2013

Stonehenge kamienny krąg

Stonehenge – jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych............. i moim zdaniem jedno z najbardziej przereklamowanych miejsc na świecie. 
O ile o wartości kamiennych bloków ustawionych w okręg nie będę się wypowiadał, o tyle pozwolę sobie o parę słów krytycznych co do zwiedzania obiektu.
1. Okrąg zwiedza się z odległości kilkunastu metrów z wytyczonej wokół okręgu trasy, brak możliwości podejścia bliżej czy zwiedzenia wnętrza okręgu*
2. Kolejki i tłumy zwiedzających
3. Ceny. Opłata za bilet wstępu + za parking niewspółmierna do atrakcji jaką jest 5 minutowy spacerek wokół kręgu
* Istniej możliwość zwiedzenie wnętrza okręgu, ale odbywa się to poza godzinami zwiedzania obiektu o określonych porach i grupach po uprzednim zarezerwowaniu zwiedzania. Wydaje się łatwe? Jest, pod warunkiem że zrobicie to przynajmniej na rok wcześniej, bowiem takie jest obłożenie rezerwacji

A teraz pare zdjęć tego miejsca

 Są tańsze niż utrzymanie sprzętu do koszenia trawy
owieczka, owca
 
 Mnie osobiście bardziej zainteresowało coś zupełnie innego w drodze do Stonehedge, a mianowicie możliwość spotkania czołgów na drodze i wypatrzenie manewrów wojskowychWięcej o stonehedge w wikipedii:
Stonehenge – jest jedną z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, która pochodzi z epoki neolitu i brązu. Budowla znajduje się w odległości 13 km od miasta Salisbury w południowej Anglii Najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca. Księżyc mógł symbolizować tutaj kobietę (biorąc pod uwagę jej comiesięczną menstruację), słońce – mężczyznę. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. 
Więcej w wikipedii.

Spis treści

More in wikipedia
Stonehenge is a prehistoric monument in Wiltshire, England, about 2 miles (3.2 km) west of Amesbury and 8 miles (13 km) north of Salisbury. One of the most famous sites in the world, Stonehenge is the remains of a ring of standing stones set within earthworks. It is in the middle of the most dense complex of Neolithic and Bronze Age monuments in England, including several hundred burial mounds.......
 Legenda króla Artura:
Merlin przyniósł skałę do pól Salisbury z Irlandii, ponieważ ok. V wieku wydarzyła się tam masakra 300 szlachetnych ludzi, którzy zostali zgładzeni przez władce Saksonii, Hengesta. Król Aurelius Ambrosius chcąc uczcić ich pamięć zlecił przetransportowanie kamiennych kręgów z Irlandii. Te z kolei zostały tam przetransportowane z Afryki przez ludzi gigantów. Kręgi te by wykorzystywane w rytuałach i służyły do leczenia ludzi. Kiedy wyprawa po kręgi dotarła do Irlandii, uzmysłowiono sobie że nie możliwym jest dla nich ich przetransportowanie. Tutaj z pomocą przyszedł Merlin który dzięki magii rozdzielił kręgi na kawałki, które mogły zostać przetransportowane, następnie zostały one ponownie złożone w kręgi na polach Salisbury


Wszystkie zdjęcia umieszczone na blogu należą do autora bloga i zabrania się ich kopiowania i wykorzystywania bez wiedzy i zgody autora!!!!

4 komentarze :

 1. zgadzam sie z opinią, że to miejsce jest wyjątkowo przereklamowane. Jadac tam mialam nadzieje na zobaczenie czegos monumentalnego i pieknego, a tu... porazka :( Pozdrawiam autora

  OdpowiedzUsuń
 2. Mozna wejsc do kregu bez zadnych oplat i rezerwacji podczas kazdego przesilenia letniego. Owszem jest tam wtedy bardzo tloczno ze wzgledu na odbywajace sie uroczystosci zwiazane z wyzej wymienionym przesileniem ale naprawde warto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjec nie mozna kopiowac tylko ogladac w ciemnych okularach.Tekst "scisle tajny",przed przeczytaniem SPALIC!!! (top secret).Ptak ze zdjecia na kamieniu opatentowany,lata tylem.Owca Szkocka z domieszka krwi Irlandzkiej.
  Jednym slowem Pikne to wsycko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z tym przereklamowaniem. Stonehenge to dla mnie jedno z moich podróżniczych rozczarowań. Bardzo chciałam zobaczyć to miejsce a jak już dotarłam to po entuzjazmie nie było śladu. Owszem, cieszę się, że tam byłam i widziałam te "kamienie" na własne oczy ale w moich wyobrażeniach Stonehenge było ogromne i z jakąś taką magią i tajemnicą. Rzeczywistość zburzyła wszystko :).

  OdpowiedzUsuń